Aygen Aytaç

Aygen Aytaç, biri ulusal, diğeri küresel, iki önemli Birleşmiş Milletler raporunun koordinatörlüğünü yaptı.

Birleşmiş Milletler Gönüllülük Programı UNV’nin ‘Dünyada Gönüllülüğün Durumu Raporu’ Aygen Aytaç liderliğinde, tüm dünyadan çok sayıda yazar ve araştırmacının iki yıl süren çalışması sonucu, 2011 yılında New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ve 60 ülkede aynı anda açıklandı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP’nin 2008 yılında yayımladığı Ulusal İnsani Gelişme Raporu’nu da koordine eden Aygen Aytaç, aynı zamanda bu raporun baş yazarlığını da üstlenmişti. ‘Türkiye’de Gençlik’ konulu rapor, ülkede ve dünyada yankı uyandırırken, Türkiye’de gençliğin bir kategori olarak tanınmasına ve ilk kez bir gençlik politikası oluşturulmasına yol açtı. Rapor, 2009 yılında ulusal politikaları etkileme alanında, Küresel İnsani Gelişme Ödülü’ne layık görüldü.

Aygen Aytaç, 2005-2009 yılları arasında, Ankara’da UNDP Temsilciliği’nde İletişim Müdürü olarak da çalıştı. Daha önce de, Avrupa Birliği’nin Türkiye’yle üyelik görüşmelerini başlatmak üzere olduğu ve başlattığı yıllarda, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği’nde hem İletişim Müdürlüğü yaptı hem de üç yıl boyunca Türkiye’nin İlerleme Raporlarını hazırlayan ekibin içinde yer aldı.

1994-2002 yılları arasında Londra’da BBC Dünya Servisi Türkçe Bölümü’nde radyo yapımcısı olarak çalışan Aygen Aytaç, o yıllarda BBC’nin bulunduğu Bush House’un hemen karşısındaki London School of Economics’te de, Rusya ve Eski Sovyet Cumhuriyetleri üzerine Master yaptı. BBC için hazırladığı, 15 bölümlük Türkiye’de ve Avrupa’da İnsan Hakları Belgeseli, başarısından ötürü BBC tarafından ödüle layık görüldü.

1993-1994 yıllarında, Azerbaycan-Ermenistan savaşının en yoğun dönemlerinden birinde, Birleşmiş Milletler Gönüllüsü olarak, Azerbaycan’a giden Aygen, Bakü’deki Birleşmiş Milletler Ofisi’nde Enformasyon Sorumlusu olarak çalışırken, aynı zamanda Ulusal Azeri Televizyonu’nda, bir yıl boyunca her hafta sonu Birleşmiş Milletler Sözcüsü olarak BM faaliyetlerini anlatan programlar yaptı.

Kariyerine, 1991 yılında TRT’de Dış Haberler Bölümü’nde muhabirlik yaparak başlayan Aygen, İzmir Bornova Anadolu Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Hayallerini gerçekleştirmek için emekli olmayı 20 yıl daha beklememeye karar veren Aygen, 2012 yılında Birleşmiş Milletler’den istifa ederek, Çeşme'ye yerleşti. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde seminerler, dersler verirken,  yazıp çizmeye devam ediyor. Şu sıralarda, podcast üretmekle ve ara sıra gazetelere yorum yazıları yazmakla haşır neşir oluyor. 

Son Türkçe podcastler için: