Dünün eğitimsiz işsiz gençleri, bugün artık eğitimli ama hala işsiz!

Haberlerin gürültüsü, hızı, sığlığı, benzerliği hepimizi kör ve sağır ediyor. Sorun sadece bu tür haberler de değil, arada güzel yazılara, programlara da rastlıyoruz. Ama çok fazla! Aynı şeyden çoook fazla… 


Çok hızlı, çok partizan, çok kafa karıştırıcı! Herkes yazıyor ama esas hikaye ortada yok! Çünkü araştırmaya, anlamaya zaman yok! Sanal dünyada yakınlaştıkça, gerçek dünyada birbirimizden o kadar kopuyoruz. 


Başlattığım bu yeni podcastte, sizlere gerçekten ulaşmak, toplumu daha iyi anlamak, bunu araştırmaya zaman ayırmak, kısacası bi durmak, bi dinlemek istiyorum. Galiba bu enformasyon, bu haber tufanında ve bir fotoğrafı bile yanlış anlayacak kadar sabırsız olduğumuz bu devirde, yapabileceğim en iyi şey bu… 


Her hafta başında yayınlanacak podcastlerde makinaların ve kapitalizmin hüküm sürdüğü, güçlülerle insanlar arasındaki ayrımın giderek arttığı, her geçen gün Netflix’in harika dizisi Black Mirror’da gördüklerimizin bir bir gerçekleştiği bi dünyada, insandan, insan onurundan, insan haklarından, insani gelişmeden, Türkiye özelinde, ne yazık ki, spesifik olarak gençlerden ve kadınlardan konuşmak istiyorum. Tabii tüm bunlardan konuşurken, doğayı, sanatı, kitapları, filmleri, dizileri de es geçemeyiz! Siz de konuşmak ya da konuşulmasını istediğiniz konuları bildirmek için aygenaytac@yahoo.com adresine yazabilirsiniz. 


ilk podcasting konusu tabii ki Gençlik. Üniversite mezunu gençlerin artan, 'her ile bir üniversite' politikasının da yardımıyla sürekli kanayan bir yaraya dönüşen işsizliği... Podcastleri, aşağıdaki linkten ya da Spottify gibi, dilediğiniz podcast platformlarından dinleyebilirsiniz: 


https://cms.megaphone.fm/channel/aygen-aytac?selected=PFC5752806009