top of page

 AYGEN AYTAÇ HAKKINDA: 

 

Aygen Aytaç, biri ulusal, diğeri küresel, iki önemli Birleşmiş Milletler raporunun koordinatörlüğünü yaptı.

 

Birleşmiş Milletler Gönüllülük Programı UNV’nin ‘Dünyada Gönüllülüğün Durumu Raporu’ Aygen Aytaç liderliğinde, tüm dünyadan çok sayıda yazar ve araştırmacının iki yıl süren çalışması sonucu, 2011 yılında New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ve 60 ülkede aynı anda açıklandı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP’nin 2008 yılında yayımladığı Ulusal İnsani Gelişme Raporu’nu da koordine eden Aygen Aytaç, aynı zamanda bu raporun baş yazarlığını da üstlenmişti. ‘Türkiye’de Gençlik’ konulu rapor, ülkede ve dünyada yankı uyandırırken, Türkiye’de gençliğin bir kategori olarak tanınmasına ve ilk kez bir gençlik politikası oluşturulmasına yol açtı. Rapor, 2009 yılında ulusal politikaları etkileme alanında, Küresel İnsani Gelişme Ödülü’ne layık görüldü.

 

Aygen Aytaç, 2005-2009 yılları arasında, Ankara’da UNDP Temsilciliği’nde İletişim Müdürü olarak da çalıştı. Daha önce de, Avrupa Birliği’nin Türkiye’yle üyelik görüşmelerini başlatmak üzere olduğu ve başlattığı yıllarda, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği’nde hem İletişim Müdürlüğü yaptı hem de üç yıl boyunca Türkiye’nin İlerleme Raporlarını hazırlayan ekibin içinde yer aldı.

 

1994-2002 yılları arasında Londra’da BBC Dünya Servisi Türkçe Bölümü’nde radyo yapımcısı olarak çalışan Aygen Aytaç, o yıllarda BBC’nin bulunduğu Bush House’un hemen karşısındaki London School of Economics’te de, Rusya ve Eski Sovyet Cumhuriyetleri üzerine Master yaptı. BBC için hazırladığı, 15 bölümlük Türkiye’de ve Avrupa’da İnsan Hakları Belgeseli, başarısından ötürü BBC tarafından ödüle layık görüldü.

 

1993-1994 yıllarında, Azerbaycan-Ermenistan savaşının en yoğun dönemlerinden birinde, Birleşmiş Milletler Gönüllüsü olarak, Azerbaycan’a giden Aygen, Bakü’deki Birleşmiş Milletler Ofisi’nde Enformasyon Sorumlusu olarak çalışırken, aynı zamanda Ulusal Azeri Televizyonu’nda, bir yıl boyunca her hafta sonu Birleşmiş Milletler Sözcüsü olarak BM faaliyetlerini anlatan programlar yaptı.

 

Kariyerine, 1991 yılında TRT’de Dış Haberler Bölümü’nde muhabirlik yaparak başlayan Aygen, İzmir Bornova Anadolu Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

 

Hayallerini gerçekleştirmek için emekli olmayı 20 yıl daha beklememeye karar veren Aygen, 2012 yılında Birleşmiş Milletler’den istifa ederek, Çeşme'ye yerleşti. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde seminerler, dersler verirken,  yazıp çizmeye devam ediyor.  2020 yılında, Turkish Coffee adlı İngilizce bir podcastle, podcast dünyasına adım atan Aygen, şimdi kendi adını taşıyan Türkçe podcastler yapıyor. Haberlerin hızından bunaldığı için, bir durup düşünmek, yola ondan sonra devam etmek amacıyla, güncel ve güncel olmayan konuları arkadaşlarıyla birlikte değerlendiriyor.  

 

Aygen Aytaç podcastlerine Spotify, Apple, Megaphone gibi tüm podcast platformlarından, Facebook ya da Youtube'da, Aygen Aytac Media sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Twitter: @AygenAytach 

Instagram: @aygenaytach

 

 

ABOUT: 

 

Aygen Aytac is the Coordinator of two major (a national and a global one) United Nations Reports.  

United Nations Volunteers-UNV’s ‘State of the World’s Volunteerism Report’ was prepared by a team of researchers and writers from all over the world in a period of two years and launched at the UN General Assembly in New York and in 60 countries simultaneously on the World Volunteers Day on 5 December 2011. Aygen Aytac, in her capacity as Project Manager, led the whole process.

Aygen Aytac is also the Coordinator and the lead author of the United Nations Development Programme UNDP’s 2008 National Human Development Report. The National Human Development Report on Youth in Turkey lead to debates at national and international level and paved way to the recognition of youth as a category and development of the first youth policy in Turkey.   The report also won the Excellency Award in Influencing National Policy Debate in the framework of 2009 Global Human Development Awards. 

Aytac worked also as the Communications Manager in the UNDP Turkey Office between 2005 and 2009. Previously she worked for the European Commission in Ankara as Information Manager and Political Analyst for 3 years contributing to the writing of Progress Reports for Turkey.

Aytac, who worked at the BBC World Service in London as a radio producer between 1994 and 2002, had MSc degree in Russian and Soviet Politics from London School of Economics, located just across BBC’s Bush House in those years. A major documentary series on Human Rights, consisting of 15 different subjects related to human rights issues in Turkey and Europe was produced by Aytac and was awarded by BBC World Service because of its success.

Aygen Aytac had worked as a UN Volunteer in the United Nations Office in Baku (Azerbaijan) during 1993-1994, the intense years of Azerbaijani-Armenian war.  While she was working as Information Officer, she also was presenting a programme on UN activities on National Azeri TV every weekend for a year.  Aygen Aytac had started her career in 1991 at the International News Department of the National Radio and Television (TRT) as a journalist. 

She was respectively graduated from Izmir Bornova Anatolian High School and Ankara University’s Faculty of Political Sciences (International Relations Department). She also attended a Human Development course at Oxford University in 2006.  

Aygen who decided not to wait for her retirement (for another 20 years) to realise her dreams, left the UNV and has been living on the Agean Coast in Turkey. She occasionally gives lectures at universities writes opinion pieces and produces podcasts both in English (Turkish Coffee) and in Turkish under her name. 

Twitter: @AygenAytach 

Instagram: @aygenaytach

Youtube channel: Aygen Aytac Media

IMG_0241.jpg
bottom of page