top of page
Camera Recording in the House

Derdimiz Medya

Medya dünyasının içinden gelen iki isim Hilal Köylü ve Aygen Aytaç, Derdimiz Medya Podcast Serisi'nde, sansürden, trollere, medyada yapılan geyik sohbetlerinden, tık haberciliğine kadar medyayla birlikte toplumu da sancılara boğan gelişmeleri sadece dünyadaki örnekleriyle karşılaştırmakla kalmıyor, dinleyicilere çıkış yolları da sunuyor. 

Screen Shot 2022-03-18 at 18.18.47.png

01

Sansür

Aygen Aytaç ve Hilal Köylü –Derdimiz Medya- podcast serisinin ilk bölümünde, sansür meselesini tartışıyor. Dinlemek için yandaki fotoğrafa tıklayınız ya da bu web sitesindeki podcast sayfasına gidiniz. 

02

Körlük

Gazeteciler Aygen Aytaç ve Hilal Köylü, bu bölümde medyanın kanayan yarası bağımsızlığın önüne-arkasına bakıyor. Dinlemek için yandaki fotoğrafa tıklayınız ya da bu web sitesindeki podcast sayfasından ilgili bölüme gidiniz. 

Screen Shot 2022-03-18 at 17.30.13.png
Screen Shot 2022-03-18 at 17.31.30.png

03

Haydi Sor Sor

Gazeteci soru sormayıp, ne yapacak? Hiçbir şey. Sormayana, hatta sormak için sınırlarını zorlamayana gazeteci denmiyor. Gazeteciler Aygen Aytaç ve Hilal Köylü, Derdimiz Medya serisinin 3.bölümünde bugün alay konusu edilen ama aslında medyanın içindeki büyük krize işaret eden "soru sorma" meselesini kendi gazetecilik pratikleriyle tüm yönleriyle tartışıyor. Dinlemek için yandaki fotoğrafa tıklayınız. 

04

Trolüm Sensin

Yıl 2022. Türkiye’de gazeteciler hükümetin medya politikalarıyla cebbeleşirken, bir de trollerin saldırısı altındadır. Masalların kötücül kahramanları trollerle savaşta kadın gazeteciler ön cephededir. Gazeteciler Hilal Köylü ve Aygen Aytaç, trollerin taktiklerini ve bunlarla mücadeleyi konuşuyor. Dinlemek için yandaki fotoğrafa tıklayınız. 

Screen Shot 2022-02-22 at 18.08.28.png
IMG_7432.jpg

05

Savaş ve Medya

ABD Başkanı Biden’ın ya da Rusya Devlet Başkanı Putin’in sabah akşam Ukrayna savaşında kendilerini haklı çıkartmaya çalışan propagandalarını dinlediğimiz yetmedi bir de bu propagandaya medyanın alet olmasının sancısını yaşıyoruz. Savaşta devlet başkanlarına değil de, halkın gerçeklere ulaşmasına hizmet etmesi gereken medya yine görevini yapmadı. Gazeteciler Hilal Köylü ile Aygen Aytaç, Ukrayna savaşında medyanın kirli politikalara alet olarak barışın da önüne duvar ördüğünü konuşuyor. Dinlemek için yandaki fotoğrafa tıklayınız. 

06

Savaş ve Geyik

Gazeteciler Hilal Köylü ve Aygen Aytaç, bu bölümde Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaşı sorgulamak ve anlamaktan uzak televizyon tartışma programlarını mercek altına alıyor. Kavganın, gürültünün bitmediği bu programlarda öne çıkan geyik muhabbetleri, günümüz Türk medyasının güvenilmezliğinde temel rol oynuyor. Dinlemek için yandaki fotoğrafa tıklayınız. 

Screen Shot 2022-03-18 at 17.44.21.png
IMG_7539.jpg

07

Tık Avcısı

Gazeteciler Hilal Köylü ve Aygen Aytaç, bu bölümde uzayan Rusya-Ukrayna savaşını “tık avcılığı” fırsatına çevirmeye çalışan medyanın “rating canavarı” hallerini konuşuyor. Televizyonda, sosyal medyada şöhret olmak yeni bir iş modeli mi yoksa tüm topluma yapıldığı gibi gazetecilere de bir dayatma mı? Dinlemek için yandaki fotoğrafa tıklayınız. 

bottom of page