top of page
Screen Shot 2022-03-12 at 22.34.36.png

SURİYELİLER

İç çatışmalar, kafa kesmeler, kaçışlar, kavuşmalar, tekrar kaçışlar içeren çılgın bir hikaye bu... Beş bölümlük SURİYELİLER podcast serisi, Suriye halkının neden ülkelerinden kaçtığı, Türkiye'de ne koşullarda yaşadığı gibi soruların cevaplarını ararken, ne Suriye'ye ne Türkiye'ye sığabilen Suriyeli bir kadın psikoloğun zorlu yaşam yolculuğuna ışık tutuyor.  

Screen Shot 2022-03-12 at 22.35.43.png

01

Biz kim için öleceğiz?

Suriyeliler Serisi'nin ilk bölümünde, Suriyeli psikolog Nur, Türkler'in kafasındaki soruları yanıtlıyor: Neden Ukrayna'daki halk gibi savaşmayıp, kaçtılar? Ukrayna'da savaşan taraflar belli, peki Suriye'de kaçtıkları neydi? Dinlemek için fotoğrafa tıklayabilir ya da bu web sitesindeki podcast sayfasına gidebilirsiniz. 

02

Ağır geliyorsa anlatmayayım....

Suriyeli psikolog Nur'un, Suriye'de tutuklanan kardeşinin arkasından gidişi ve ikinci kez Türkiye'ye kaçışı... Dinlemek için yandaki fotoğrafa tıklayabilir ya da bu web sitesindeki podcast sayfasından dinleyebilirsiniz. 

Screen Shot 2022-03-16 at 08.42.43.png
IMG_7617.jpg

03

Bilmiyorum Öğrenmek İstiyorum

Suriyeliler podcast serisinin 3. bölümünde, yaşadığı travmalardan çıkmanın yollarını öğrenerek, Suriye'de kalarak, savaş travması yaşayan diğer kadın, erkek ve çocuklara yardım etmekte ısrar eden psikolog Nur'un, niye tekrar Türkiye'ye kaçmak zorunda kaldığını öğreneceğiz... İlk seferinde, sadece üstündeki kıyafetlerle ve arabayla sınıra bırakılan Nur, bu kez Türkiye'ye kıyafetleri de olmadan koşarak sığındığını anlatıyor.

04

Her şeyi yutmayı öğrendim

SURİYELİLER podcast serisinin dördüncü bölümünde, ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyeli sığınmacıların, Türkiye'de yaşadıkları sıkıntılar ele alınıyor... Sığınmacıların dilini ve hukukunu bilmedikleri bir ülkedeki savruluşları... Yutmak zorunda kaldıkları suçlamalar, önyargılar... Ve geçici kimliklerinin, uluslararası alanda hiçbir anlam taşımaması... Aslında sığınmacılar yerine, bu köşeciğe sıkıştırılmışlar mı demek lazım acaba?

IMG_7659.jpg
IMG_1175.jpeg

05

İçimde Çiçekler Açtı

Suriyeliler serisinin beşinci ve son bölümünde, Aygen Aytaç, Suriyeli psikolog Nur'la, travmaların nasıl atlatılabileceği üzerine konuşuyor. Yaşadığımız toplumların, olayların aklımıza, kalplerimize çektiği perdeleri nasıl aralayıp, ışığın, umudun, hayatımıza girmesine izin verebileceğimizi... Bu konuları irdelerken, Suriyeli bir sığınmacı olan Nur'un, Türkiye'deki dönüşümünden sözediyorlar. Dinlemek için yandaki fotoğrafa tıklayınız. 

bottom of page